Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Wpisy otagowane : UNESCO

Telcz

kropkacom

Dziś trochę się oddalimy od Brna, administracyjnie wyjedziemy poza Południowe Morawy, chociaż nadal zostaniemy na obszarze Moraw w jego historycznym pojęciu. Zapraszam do zatrzymania się na chwilkę w Telczu, oddalonym od Brna o około 100 km, leżącym w granicach administracyjnych Kraju Vysocina.
Telcz jest niewielkim miasteczkiem, obecnie mieszka tam niewiele ponad 5500 mieszkańców. Ale za to jest miasteczkiem niezwykle urokliwym, pięknie położonym wśród stawów i zieleni.
Według lokalnych powieści zalążków miasta szukać trzeba już w 1099 roku, gry morawski książę Otto II pokonał w walce na tym terenie czeskiego księcia Brzetisława. Otto na pamiątkę tego zwycięstwa miał wybudować kaplicę, później kościół i osadę na terenie dzisiejszego Starego Miasta. Jednakowoż, pierwsze zachowane dokumenty wzmiankujące Telcz pochodzą dopiero z 1315 roku, kiedy to miasto dostało się pod panowanie Oldrzicha III z Hradca. On i jego potomkowie bardzo zasłużyli się dla rozwoju Telcza: to z ich inicjatywy powstał tutejszy gród, większy kościół na miarę rozrastającego się miasta oraz mury obronne. Spiętrzono przepływający miastem potok tworząc stawy, Telcz tak zyskał status warowni wodnej. Wokół rynku na tak zwanym wewnętrznym mieście (Vnítřní město) wybudowano pierścień gotyckich domów. W 1386 roku pół miasta strawił pożar, w 1530 wybuchł kolejny, jeszcze większy niż poprzedni.
Kolejny okres rozkwitu Telcza wiąże się z panowaniem Zachariasza z Hradca, który był właścicielem grodu od roku 1550. Efektem jego podróży po Włoszech była fascynacja renesansem – po osiedleniu w Telczu kazał rozbudować zamek w takimże stylu. Zamek tak stał się jednym z najwspanialszych klejnotów renesansowej architektury na ziemiach czeskich. Jego wartość jest tym większa, że do dziś zachowało się wiele oryginalnych elementów wyposażenia. Architekci i artyści pracujący przy przebudowie zamku mieli również ogromny wpływ na zmianę wizerunku całego Nowego Miasta. Swoje średniowieczne domy mieszczanie zaczęli bowiem wzbogacać o renesansowe, później barokowe fasady, inspirując się wyglądem zamku. Tym sposobem z czasem powstał nieprzerwany, delikatnie zróżnicowany kolorowo pas różnorako ukształtowanych i ozdobionych fasad domów, otaczających z trzech stron trapezowy rynek, noszący dziś nazwę Rynku Zachariasza z Hradca. W roku 1992 historyczne centrum Telcza zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na wielką pochwałę zasługują współcześni włodarze miasta – Stare Miasto, mimo iż nie chronione listą UNESCO, również podlega ochronie jako Miejska Strefa Zabytkowa. Ponadto zadbano o to, aby nie zakłócać wartościowej miejskiej panoramy i nawet na odleglejszych obrzeżach Telcza nie budowano wielopiętrowych bloków.
Nie sposób nie wspomnieć również o tym, jakie atrakcyjne turystycznie są okolice Telcza. Mnóstwo lasów, jeziorek, tu i ówdzie jakieś ruiny zamku, wyznaczone trasy rowerowe i piesze – to wszystko możemy tam znaleźć.
Zdjęcia powstały przy okazji weekendowego pobytu w jednym z okolicznych kampingów. Trochę tylko szkoda, że ten sławny rynek był częściowo rozkopany z powodu remontu...

Telcz_02

Telcz_01

Telcz_03

Telcz_04

 

Telcz_06

Telcz_07

 

Telcz_10

 

Telcz_12

Telcz_14

 

Jizda kralu - Kunovice

kropkacom

Jizda_kralu_01

W minioną niedzielę byłam świadkiem, jak młody chłopiec został przebrany w dziewczęcy ludowy strój i posadzony na białym, przystrojonym koniu. Do ręki dostał szabelkę i z białą różą w ustach ruszył, aby przemierzać ulice miejscowości Kunovice wraz z licznym towarzyszącym mu orszakiem. Tak przedstawia się zarys ludowej tradycji nazywanej Jízda kralů (Jazda królów). Tradycji, która wpisana została przez UNESCO na listę kulturalnego dziedzictwa ludzkości. Dzisiaj takie procesje oraz wszystko, co im towarzyszy, odbywają się chyba tylko w czterech miejscowościach, w etnograficznych regionach Slovácko i Hana, leżących przy granicy ze Słowacją. Przed wojną odbywały się niemal w każdej wsi tych regionów.
Tak naprawdę nie wiadomo gdzie Jazda królów ma swoje korzenie, badacze dopatrują się przedchrześcijańskiego pochodzenia. Jazda odbywa się według scenariusza typowego dla danej miejscowości. Charakterystyczna jest zawsze postać wspomnianego młodego króla – według tradycji ma być nim prawiczek, dlatego na króla wybierany jest chłopiec w wieku 10-12 lat. Róża w ustach ma być symbolem milczenia. W orszaku króla idzie chorąży oraz jadą tzw. wywoływacze (wśród nich są też byli królowie). Ci wykrzykują różne ludowe przyśpiewki i zabawne hasła, zbierając od publiczności datki „na biednego króla”. Cała Jazda rozkłada się często na trzy dni zabaw, sama procesja jest kulminacją tychże. Konie przystrojone są  różami z krepy, na jednego konia przypada ponad półtora tysiąca takich kwiatków.
Pierwsza pisemne świadectwo o kunowickiej jeździe mówi o roku 1897. Od tego czasu tradycja była kilkakrotnie przerywana. Obecne jazdy odbywają się od 1996 co drugi rok. Tegorocznej uroczystości patronował prezydent Milos Zeman.

PS. W następny weekend (27-29 maja) odbywa się bardziej znana i odbywająca się corocznie Jizda Kralů w miejscowości Vlčnov.

Jizda_kralu_02

Jizda_kralu_03

Jizda_kralu_04

Jizda_kralu_061

Jizda_kralu_05

Jizda_kralu_07

Jizda_kralu_08

Jizda_kralu_09

Jizda_kralu_10

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci