Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Wpisy otagowane : Mlyny-i-wiatraki

Młyn w Kużelowie

kropkacom

Na niezalesionym grzebiecie Małych Karpat niedaleko miejscowości Kuželov stoi dziewiętnastowieczny młyn typu holenderskiego napędzany wiatrem. Młyn ów przez ponad sto lat dobrze służył okolicznej ludności a obsługująca go (i mieszkająca w nim) rodzina wiodła tam dość ciężki żywot - wśród hałasu, pyłu i zdana na łaskę i niełaskę pogody. Młyn jest technicznie sprawny i nadal mógłby mleć zboże. Dziś pełni jednak funkcję muzealną, jest jednym z kilku zamiejscowych oddziałów Muzeum Technicznego w Brnie. Wokół młyna urządzono skansen ukazujący warunki życia z przełomu wieków XIX i XX.

Kuzelov_01

Kuzelov_03

 

Młyn Klobouky u Brna

kropkacom

Na skraju miejscowości Klobouky, na wzniesieniu o nazwie nomen-omen Větrnik (Wiatrak) o wysokości 285 m.n.p.m., stały kiedyś trzy młyny. Na obszarze dotkniętym niedostatkiem wody służyły one, oprócz mielenia ziarna, również jako dodatkowe źródło energii. Stopniowo jednak znikały z krajobrazu, a po roku 1905 został tylko jeden. W końcu nawet na utrzymanie tego jednego młyna skończyły się prywatnemu właścicielowi fundusze, zatem postanowił go rozebrać i sprzedać na opał. Mieszkańcy miejscowości zdali sobie w porę sprawę, że warto ten ostatni młyn zachować. Powołali obywatelski fundusz i młyn w roku 1940 odkupili. Dokonano wówczas niezbędnych napraw. Niestety, działa Armii Czerwonej w 1945 roku zapaliły ta drewnianą budowlę. Miejsce po młynie zostało puste aż do roku 1980. Kilku entuzjastów znalazło niszczejący młyn podobnego typu w miejscowości Pacetluky koło na Kromieryża. W 1982 młyn ten przetransportowano do Klobouk, gdzie stoi do dziś. Jest to konstrukcja całkowicie drewniana, typu niemieckiego.

W weekendy od maja do września w godzinach popołudniowych młyn jest udostępniony turystom. Dorośli za taką przyjemność zapłacą 30 koron, a dzieci połowę mniej. Miłośnicy technicznych pamiątek mają tak okazje za bezcen obejrzeć jeden z niewielu wiatraków w Czechach, który posiada kompletne wyposażenie. Gdyby tylko zaszła taka potrzeba, nadal mógłby mleć zboże na mąkę :)

Klobouki_

 

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci