Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Wpisy otagowane : podziemia

Schron 10 - Z pod Spilberkiem.

kropkacom

Tematy się piętrzą, a tu ciągle przybywa co raz to nowych atrakcji. Na brak wrażeń nie narzekam. W ubiegłą niedzielę, na przykład, z okazji Dni Dziedzictwa Europejskiego, Brno otworzyło dla zwiedzających na co dzień niedostępne atrakcje turystyczne. Co więcej, przy tej okazji były 20 procentowe zniżki z cen biletów lub opłaty nie były pobierane w ogóle. Za darmo można było zwiedzić miedzy innymi schron Z10, z wejściem przy ulicy Husovej a ulokowany pod parkiem koło Spilberka. Schron został zaadoptowany z wcześniejszych piwnic firmy Šmíd a Löwy. Piwnice wykopano na początku XX wieku i służyły jako skład wody i wina. W czasie drugiej wojny światowej chronili się tu obywatele Brna przed nalotami. Jednak dopiero po wojnie opracowano plany, jak wykorzystać te piwnice w służbie obrony cywilnej i dopiero od tego momentu możemy mówić o profesjonalnym schronie. Może on pomieścić około 450 osób, a zaprojektowany został tak, aby zapewnić przeżycie w zamknięciu przez miesiąc. Na tyle mniej więcej wystarczy wody i tlenu.

Wizyta w takim miejscu daje człowiekowi pogląd, jak ciężko byłoby wytrzymać z przypadkową grupą ludzi w tak niewielkich pomieszczeniach i w spartańskich warunkach. Grupa zwiedzająca liczyła 30 osób plus przewodnik, wycieczka trwała około pół godziny. Wiadomo, w każdej grupie znajdzie się zawsze jakiś maruda, jakiś pan nadmiernie dociekliwy czy jakiś żartowniś. Uwierzcie, po tych 30 minutach wychodziłam na zewnątrz z ulgą – dłuższy pobyt z pewnością odbiłby się negatywnie na psychice :D
Na koniec dodam, że całkiem niedaleko, bo pod Petrovem, znajduje się kolejny, większy schron. Ten zapewniłby schronienie dla około 2500 ludzi.

Dopisane w roku 2015 :) Schron można zwiedzać w grupach minimum trzy osoby. Link do strony gdzie można zakupić bilety.

Schron011

Schron02

Schron03

Schron04

Schron05

Schron06

Schron07

Schron08

Schron09

Schron10

Piwnica mincerza Bruna

kropkacom

Na Rynku Dominikańskim (nazywanym w średniowieczu Rybnym) mieszkała grupa uznanych brneńskich mieszczan. Jednym z nich był i królewski mincerz Bruno. Jego dom stał w górnej części rynku, a piwnica służyła za skład surowca do wyrobu monet. Wszystko złożyło się na legendę o znajdującym się tam bajkowym wręcz bogactwie. Dzisiaj te pomieszczenia są częścią Nowego Ratusza. Piwnica została odkryta w roku 1999 i kilka lat później udostępniona częściowo do zwiedzania. W roku 2010 przebiegła tam rozległa rekonstrukcja. Wejście znajdziemy z ulicy Panenskiej. Mincmistrovský sklep to oprócz ekspozycji poświeconej mennicy także unaocznienie tego, jak wyglądał średniowieczny Rynek Dominikański. Przede wszystkim jednak znajdziemy tu gotyckie szczątki tak zwanej kaplicy królewskiej, która na tym rynku stała do roku 1908. Pierwsza część ekspozycji to jednak prezentacja samego Brna i jego zabytków. Warto obejrzeć filmy o mieście oraz całych Południowych Morawach i potraktować to jak wstęp do zwiedzania miasta i regionu.

Mincmistrovsky_sklep_07

Mincmistrovsky_sklep_01

Mincmistrovsky_sklep_02

Mincmistrovsky_sklep_03

Mincmistrovsky_sklep_04

Mincmistrovsky_sklep_05

Mincmistrovsky_sklep_06

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci