Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Wpisy otagowane : Zespol-Lednicko-Valticki

Świątynia trzech gracji

kropkacom

Na obszarze Zespołu Lednicko-Valtickiego spędzić można przyjemne godziny zwiedzając i odkrywając kolejne smaczki tego terenu. Pomiędzy zamkami w obu głównych miejscowościach Zespołu rozsiane są bowiem różnorakie mniejsze, ale równie interesujące budowle. JanohradKolonadę już przedstawiłam w osobnych wpisach, o Minarecie i Akwedukcie wspomniałam przy okazji wpisu o zamku lednickim – pora przedstawić kolejny obiekt.
Świątynia Trzech Gracji (Chrám tří Grácií) położona jest około 5 km na północny wschód od Valtic, przy drodze łączącej Valtice z Lednicami. Wiedzie do niej czerwony szlak turystyczny. Co prawda, wnętrze świątyni nie jest dostępne dla turystów, ale i tak warto tam się zatrzymać i obejrzeć kolumnadę, a przede wszystkim rzeźbę nagich bogiń.
Trzy Gracje to tak naprawdę Atena, Afrodyta i Artemida. Nie przypominają współczesnych modelek (i bardzo dobrze!), ale równie daleko im do postaci z dzieł Rubensa. Po prostu - "zdravé holky", jak to powiedzieliby Czesi.
Sama rzeźba wyciosana była z jednej bryły, początkowo zdobiła zamkowy park w Lednicach. Ale widocznie nie pozwalała panom Lichtensteinom spać, więc zdecydowali się wystawić gracjom osobną siedzibę. Od roku 1825 boginie zdobią zatem polankę nad Hlohovickim Stawem, otoczoną kolumnadą świątyni. Jej wnętrze, jak już wspomniałam - niedostępne dla turystów, skrywa salon z mozaikową posadzką. Wzdłuż budowli zliczyć możemy 12 jońskich kolumn i 12 nisz, z których na gracje spoglądają alegoryczne rzeźby klasycznych sztuk i nauk.

Trzy_gracje_01

Trzy_gracje_02

Trzy_gracje_03

Trzy_gracje_04

Janův hrad

kropkacom

Janův hrad (lub Janohrad) wygląda jak ruiny rycerskiego zamku. W rzeczywistości jest to budowla zbudowana w latach 1801-1808 w takim stylu, aby od samego początku wyglądać jak średniowieczna ruina. Mimo zdawałoby się lichego wyglądu, zameczek był jednak zdatny był do pomieszkiwania. Jak większość budowli Obszarze Lednicko – Valtickim, także i Janohrad służył rodowi Liechtensteinów do celów rekreacyjnych. W tym konkretnie przypadku - jako leśniczówka i miejsce, skąd zaczynały i kończyły się łowy. Dziś w pomieszczeniach zameczku znajduje się ekspozycja poświęcona łowom i ornitologii. Jak również widać na załączonych obrazkach, Janův hrad służy często za miejsce ślubów.

Jak się tu dostać? Pieszo od zamku Lednice. Niestety, dzięki ciągle nienaprawionej kładce trzeba trochę nadrobić drogi. Wygodniejszą (chociaż odpowiednio droższą) opcją jest rejs stateczkiem z Lednic. Można także dojechać samochodem.

Janův hrad

Janův hrad

Janův hrad

Janův hrad

Janův hrad

Janův hrad

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci