Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Wpisy otagowane : Zabytki-sakralne

Barokowy cmentarz w Strilkach

kropkacom

Kończy się listopad, miesiąc w którym częściej odwiedzamy cmentarze. Kilka brneńskich cmentarzy zwiedziliśmy w minionych latach, w tym roku na blogu chciałabym pokazać jeden „zamiejscowy”. Nekropolia ta znajduje się w niewielkiej miejscowości Střílky, na trasie miedzy Slavkovem a Uherskim Hradiště. Wyjątkowość tego cmentarza spoczywa (nomen omen) w tym, że jest też on zabytkiem architektury barokowej, rzadkim w skali kraju i całej Europy Środkowej.

Cmentarz w Střílkach założony był w latach 1730-1743 z inicjatywy Antonína Amanda Petřvaldskiego z Petřvaldu. Był to potomek starego morawskiego szlacheckiego rodu, który to ród miedzi innymi był właścicielem niedalekiego zamku Buchlov. Jako wykonawca testamentu jednego ze swoich przodków, Antonin miał wybudować pogrzebową kapliczkę Petřvaldskich w miejscowym kościele. Postanowił jednak podejść do zagadnienia z wielkim rozmachem i tak zamiast kapliczki powstał cmentarz. Ma on kształt nieregularnego kwadratu, który obejmuje teren około dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Dla jego powstania trzeba było usypać płaski taras na zboczu wzgórza, a że z tym usypywaniem nie oszczędzano, to na cmentarz wchodzi się po schodach. Nekropolię otacza mur z kamiennych bloków, zdobiony barokowymi ornamentami, z balustradą na której stoją rzeźby. Rzeźby po prawej stronie cmentarza symbolizują cnoty, te po lewej przedstawiają grzechy. Nad wejściem góruje posąg anioła, strażnika cmentarza, z urną. Cztery wielkie wazy symbolizują Niebo, Piekło, Śmierć i Sąd Ostateczny. Na przeciwległym końcu cmentarza znajdziemy dominującą kaplicę, równie bogato zdobioną. Autorem posągów jest Gottfried Fritsch.

Cmentarz w Střílkach był przez długie lata zaniedbany, teraz jest powoli restaurowany. Pozostaje mieć nadzieję, że funduszy na remont nie zabraknie i że będzie można go wkrótce podziwiać w całej okazałości. Oficjalnie zwiedzać go można od 1. maja do 30. września, za niewielką opłatą można skorzystać z usług przewodnika. Ponieważ jednak większość grobów jest dużo młodsza, aniżeli sam cmentarz, i odwiedzają je rodziny tam pochowanych osób, pozwalam sobie sądzić że i w okresie jesienno-zimowym można ten barokowy cmentarz obejrzeć.

121871232_2048x690

121871249_1356x2048

121871260_2048x1457

121871276_2048x1409

Velehrad

kropkacom

5 lipca w Republice Czeskiej jest świętem państwowym, upamiętniającym apostołów Cyryla i Metodego. Ci dwaj święci przyczynili się nie tylko do ewangelizacji Wielkiej Morawy, ale i do rozwoju piśmiennictwa i kultury na tych terenach w ogóle. Dzięki nim Wielka Morawa była znaczącym graczem na mapie Europy w XIX wieku.

Stolicą Rzeszy Wielkomorawskiej  w tym czasie był Velehrad, stamtąd swoją działalnością kierowali Cyryl i Metody. Dziś miejscowość ta, gdzie mieszka ok 1300 osób, pozostaje w cieniu chociażby nieodległego Uherskiego Hradište. Mimo że Velehrad administracyjnie stracił na powadze, nadal jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu religijnego i głównym celem pielgrzymek w republice. Znajduje się tutaj najstarszy klasztor cystersów na Morawach, postawiony w początkach XIII wieku. O znaczeniu Velehradu wspomniał papież Jan Paweł II kilkakrotnie - kiedy w 1980 roku ogłosił świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy, w 1985 roku ofiarowując bazylice Złotą Róźę,  czy w 1990 roku, kiedy wybrał Velehrad jako miejsce swojej pierwszej pielgrzymki do Czechoslowacji po upadku żelaznej kurtyny. Na pamiątkę tej pielgrzymki przed bazyliką stoi dwuramienny papieski krzyż.

Velehrad05

Velehrad01

Velehrad02

Velehrad03

Velehrad04

Zapisz

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci