Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Wpisy otagowane : Gminy-Zydowskie

Lomnice

kropkacom

Lomnice to niewielka miejscowość leżąca kawałek za Tišnovem na północ od Brna. Geograficzne położenie Lomnic na granicy Rowu Boskowickiego i Wyżyny Górnoswrateckej gwarantuje piękne pejzaże, o czym przekonać się można jeszcze zanim do miasteczka się dojedzie. Mam nadzieję, że chociaż część tego uroku udało mi się uchwycić na poniższych fotografiach.
Jednak nie tylko plenery stanowią o wyjątkowości tego miejsca. Lomnice, liczące trochę ponad 1300 mieszkańców, mają chyba więcej zabytków historycznych niż inne okoliczne miejscowości o porównywalnej wielkości. Nie będę się szeroko rozpisywać o wszystkich z nich, podpowiem jedynie pokrótce, co warto tam zobaczyć.
Przy centralnym Placu Palackého znajdziemy zatem barokowy kościół Najświętszej Marii Panny, ratusz z drugiej połowy XVII wieku i słup morowy. Parę kroków dalej natrafimy na budynek niegdysiejszego browaru książęcego, którego fasadę zdobi figurka Gambrina - króla piwa. Idąc jeszcze dalej dojdziemy do barokowo-renesansowego pałacu, przebudowanego z gotyckiego zamku z trzynastego wieku. Niestety pałac jest niedostępny dla turystów, jest bowiem siedzibą prywatnej szkoły średniej i udostępniany jest co najwyżej w celach konferencyjnych. Na kolejnych zdjęciach przedstawiam zbudowaną na planie koła kaplicę z roku 1670 z przylegającą do niej dzwonnicą. Kaplicę pod wezwaniem świętego Antoniego z Padwy odwiedziliśmy w drodze na Plac Żydowski, gdyż naszym celem była stojąca tam synagoga. Społeczność żydowska w Lomnicach wspomniana została w kronikach już w 1656 roku, największy jej rozkwit zanotowano w XVIII wieku. Ich getto było doskonale oddzielone sadami od chrześcijańskiej części miasteczka. Miejscowi Żydzi trudnili się na początku handlem i pracami rzemieślniczymi, obróbką wełny oraz produkcją koronek i płótna. Z początkiem XIX wieku uruchomili manufakturę tkacką, która dostarczała płótna między innymi niemieckiej armii (dziś to brzmi jak ironiczny zgrzyt dziejów). Tradycje tkackie zapoczątkowane przez żydowską społeczność Lomnic są do dziś żywe, w miejscowej fabryce produkuje się obicia tapicerskie. Wraz z drugą wojną światową skończyła się obecność Żydów w miasteczku. Większość z nich zginęła w obozach zagłady, z ocalałych nikt do Lomnic nie wrócił. Jako świadectwo ich historii zostały budynki szkoły, dom rabina oraz przede wszystkim synagoga. Ta jest wyremontowana i dziś służy celom kulturalnym. Zadumać się nad niszczącymi wiatrami historii przyjdzie nam także na żydowskim cmentarzu. Ten lomnicki jest o tyle odmienny od innych, że leży tuż przy getcie, a nie jest odsunięty daleko za miasteczko, jak to było często praktykowane w okolicy. Doliczyć się tam można prawie tysiąca kamiennych nagrobków, najstarszy pochodzi z początku XVIII wieku. Jeśli spacerując po terenie byłego getta będziemy uważnie patrzeć pod nogi, znajdziemy wmurowane w bruk kostki pamięci (Stolperstein), które przypominają niegdysiejszych mieszkańców Lomnic. 

Lomnice_16

Lomnice_10

Lomnice_04

Lomnice_111

Lomnice_03

Lomnice_011

Lomnice_021

Lomnice_05

Lomnice_06

Lomnice_07

 

Lomnice_08

 

Lomnice_14

 

 

Synagoga w Mikulowie

kropkacom

Synagoga_mikulov_01

W latach 2011-2014 jedyna zachowana synagoga w Mikulowie doczekała się gruntownej renowacji. Od połowy zeszłego roku można ją znowu zwiedzać. W odróżnieniu od poprzednich remontów, tym razem wrócono wnętrzu budowli pierwotne kolory: szare i niebieskie (wcześniej ściany odmalowano na jeden z odcieni pomarańczy). Ściany znowu zdobią cytaty z tory, odnowiono replikę szafy ołtarzowej.

Przypomnijmy w tym miejscu, że żydowska społeczność w Mikulowie zniknęła z miasta wraz z rokiem 1938. Synagoga po drugiej wojnie światowej była składem warzyw. Z początkiem lat 90. ubiegłego wieku została otwarta dla zwiedzających i dziś jest częścią regionalnego muzeum w Mikulowie. Otwarta jest od końca marca do końca listopada. Wstęp kosztuje 50 koron (ulgowy 25 koron).

Synagoga_mikulov_04

Synagoga_mikulov_03

Synagoga_mikulov_02

Synagoga_mikulov_05

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci