Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Wpisy otagowane : palava

Brama do Wolności. Mikulov

kropkacom

Granica między Czechami a Austrią, dziś otwarta i bardzo zielona, nie zawsze taka była. Było to jeszcze całkiem niedawno, kiedy jej legalne przekroczenie było niełatwe i dla wielu nieosiągalne. Mimo to znalazło się wielu śmiałków, którzy wbrew przeciwnościom i zakazom próbowali się przedostać za żelazną kurtynę. Wielu się to nie udało, o czym pisałam już tutaj.
Celem naszej kolejnej wycieczki w okolice Mikulova było zobaczenie odsłoniętego w roku 2014 pomnika. Został on postawiony dla pamięci o ludziach, którzy zginęli przy nielegalnym przekraczaniu granicy w latach 1948-1989. Pomnik nosi nazwę Brama Do Wolności, składa się z 53 metalowych sztab symbolizujących 53 osoby, które poniosły śmierć próbując przedostać się do Austrii właśnie w tej okolicy. Nazwiska są wycięte na tych sztabach, wśród nich jest większość nazwisk polskich. Pomnik stoi przy rowerowo-pieszej trasie turystycznej zwanej Ścieżką Wolności. Wzdłuż trasy znajdziemy wiele tematycznych tablic informacyjnych, w językach czeskim i niemieckim. Historie na nich przedstawione są często bardzo dramatyczne, ale tez i brawurowe: na przykład o czeskim kolarzu, który do Austrii przedostał się balonem, wraz z rodziną i rowerem, albo o czwórce nastolatków, którzy przekopali się pod zasiekami.
Jedna z tablic jest bardzo szczególna. Nie tylko dlatego, że napisana również po polsku (co, przyznać trzeba, nie zdarza się często w tej części Czech), ale przede wszystkim – bo przypomina nazwiska Polaków, którzy tutaj zginęli, na swojej Drodze do Wolności.

103713360_1024x966_16

103714204_1024x682_16

103714456_1024x642_16

103714603_1024x616_16

103714991_1024x635_16

103715440_1024x581_16

103715865_768x1389_16

Archeopark Pavlov

kropkacom

Z końcem maja na Palawie, na obrzeżach miasteczka Pavlov, otwarto nową atrakcję turystyczną – Archeopark Pavlov. Jest to jedna z największych tego typu inwestycji na Morawach Południowych ostatnich lat, współfinansowana przez UE. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o muzeum poświęcone życiu praczłowieka z okresu paleolitu na tych terenach. Oprócz interesującej architektonicznie betonowej budowli (mającej symbolizować białe wapienne skały Palawy) znajdziemy tu więc ekspozycje z oryginalnymi materiałami wykopanymi przez archeologów na wzgórzach Palawy, różnorakie prezentacje oraz obejrzymy krótki film o życiu ludzi na Palawie w okresie wczesnej epoki kamienia łupanego (co prawda po czesku, ale z angielskimi napisami). Muzeum powstało dla uhonorowania tzw kultury pawlowskiej (link do Wikipedii) – prehistoryczne dziedzictwo tej lokalizacji zasłużyło w końcu na lepszą reprezentację i promocję.

Wstęp do Archeoparku kosztuje 90 koron, dzieci płacą połowę tej sumy. Jak na razie płaci się tylko gotówką, muzeum otwarte jest codziennie (oprócz poniedziałku). Z całym entuzjazmem, jaki towarzyszy temu miejscu, mam trochę obawy aby nie był to kolos na glinianych nogach. W dodatku – dość drogi kolos. Chociaż na Palawę co roku przyjeżdża coraz więcej turystów (w dodatku turyści tu później jeszcze wracają) nie wiem czy, będą mieli ochotę na zwiedzanie akurat muzea. Zwłaszcza, że w niedalekich Dolnich Vestonicach ekspozycja o tej tematyce już jest. Fakt, mała, ale jest. Poza tym, uważam, że wstęp do tanich nie należy, zwłaszcza dla rodziny z dziećmi. No ale cóż, trzeba to ocenić samemu, zapraszam. W najgorszym wypadku odrobinę się schłodzicie schodząc do muzealnych podziemi. W upalne lato to też bardzo fajna propozycja :)

Archeopark_011

Archeopark_03

Zapisz

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci