Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Wpisy otagowane : Moravsky-Kras

Wieża widokowa Aleksandrovka

kropkacom

Morawski Kras jest szeroko znany przede wszystkim ze swoich jaskiń i przepaści. Ale coś dla siebie znajdą tam nie tylko miłośnicy wszelkiego rodzaju "podziemi" - dla tych, którzy wolą raczej wysokości niż głębokości, Morawski Kras ma dużo innych atrakcji. Jedną z nich jest wieża widokowa Alexandrovka, wznosząca się nad miejscowością Adamov na wzgórzu Špičák (496 m. n. m.). Dla przypomnienia - o Adamowie pisałam już przy okazji opisywania kościoła św. Barbary, ze znanym Świetelskim Ołtarzem (Světelský oltář).
Historia Alexandrovki sięga lat osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku. Na terenie ówczesnych Austro-Węgier prężnie rozwijała się turystyka. Brneński oddział Austriackiego Klubu Turystycznego postanowił urządzić zbiórkę pieniędzy, aby w miejscu, gdzie wcześniej stał drewniany pawilon widokowy, postawić wieżę widokową z prawdziwego zdarzenia. Wielkim orędownikiem budowy takiej wieży był prezes brneńskiej sekcji Austriackiego Klubu Turystycznego, Alexander Suchánek, i to na jego cześć nazwano ten obiekt. Kamienna wieża miała wysokość 15 metrów i gwarantowała doskonały widok na okolicę. Dodać trzeba, że widok ten nie był ograniczony bujną roślinnością, jak dziś.
W czasie II Wojny Światowej wieża uległa zniszczeniu, a jej pozostałości w 1945 roku rozebrano - były bowiem idealnym punktem nawigacyjnym dla bombowców. Byłby to marny koniec dla Alexandrovki, gdyby nie... rozwój technologii telewizyjnej. W miejscu wieży postawiono bowiem w latach siedemdziesiątych nadajnik telewizyjny, z metalową platformą widokową. Można było stamtąd zobaczyć Brno, dolinę Svitavy, wzgórza Palawy a przy sprzyjających warunkach nawet zarys Alp. Z biegiem lat jednak okolicę zaczął pokrywać coraz bujniejszy las, ograniczając widok w zasadzie tylko do Adamova i bliskiej okolicy - a jednocześnie stan wieży był coraz gorszy, co doprowadziło do jej zamknięcia w 2007 roku. Tutaj na szczęście znaleźli się orędownicy odbudowy wieży, zastrzyk gotówki przypłynął z funduszy UE i już w 2009 roku udostępniono nową, kamienną wieżę o wysokości 17 metrów. Jednocześnie zadbano o to, aby z wieży było widać coś więcej, niż tylko pobliskie drzewa. Alexandrovka jest dostępna całorocznie, wstęp na wieżę jest bezpłatny.
Zdjęcia pochodzą końca października 2016. Mimo, że początek dnia był pochmurny i ogólnie mało fotogeniczny, po dotarciu do wieży jesienne słońce okazało się łaskawe i zalało złotem tę część "Morawskiej Szwajcarii".

100451936_678x1024_18

100451940_1024x678_18

100451945_1024x678_18

100451949_1024x649_18

100451954_1024x678_18

 

Novy hrad niedaleko Adamova

kropkacom

 Tym razem kolejna atrakcja z okolic Morawskiego Krasu. Nový hrad, bo o nim mowa, położony jest na terenie należącym do miejscowości Olomučany, na zalesionym kopcu nad rzeką Svitavą. Jednak aby określić położenie tego zameczku częściej wspomina się miejscowość Adamov. Stąd w czeskiej literaturze - Nový hrad u Adamova. Zamek zbudowany był w roku 1493 nieopodal starszego zamku, właściwie z użyciem budulca z rozbieranego Starego Zamku. Po Starym został do dziś niewielki kawałek muru, Novy do dziś zachował swoją "oryginalną" wysokość. Przez wieki Novy Hrad zaznał rozlicznych mniej lub bardziej burzliwych dziejów, włącznie z zajęciem przez wojska Szwedzkie (nota bene, według legend odbyło się to bez rozlewu krwi, do załoga zamku wolała oddać się kosztowaniu wina aniżeli walce).
Dziś ruiny zamku poddawane są rekonstrukcjom. Od 1990 roku pieczę nad tym zabytkiem sprawuje Czeski Związek Obrońców Przyrody (ČSOP). Na terenie zamku odbywają się comiesięczne jarmarki. Zamek jest otwarty w weekendy od 10:00 do 17:00. W pracujące dni (oprócz poniedziałku) dostępny tylko w lipcu i sierpniu w wyżej wspomnianych godzinach. Przy niesprzyjających warunkach pogodowych zamek może być niedostępny dla turystów. Wstęp jest darmowy lub za dobrowolną opłatą. Dotrzeć tu można po szlaku turystycznym z Adamova lub od Kateřinskiego mostu czerwonym szlakiem na kopiec.

Novy_Hrad_01

 Novy_Hrad_03

Novy_Hrad_04

Novy_Hrad_05

Novy_Hrad_06

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci