Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Wpisy otagowane : napoleon

Rekonstrukcja bitwy pod Austerlitz 2015

kropkacom

Napoleon_01

Jak zwykle piękna impreza. Krótko przed rozpoczęciem rekonstrukcji niebo się rozchmurzyło. Dzięki przeniesieniu pola bitwy na sąsiednie "pole" słońce towarzyszyło wojsku do końca bitwy.

Napoleon_02

Napoleon_03

Napoleon_04

Napoleon_05

Napoleon_08

Napoleon_09

Napoleon_10

Napoleon_11

Napoleon_12

Napoleon_13

Napoleon_14

Napoleon_15

Napoleon_16

Napoleon_17

Napoleon_18

Napoleon_19

Napoleon_20

Napoleon_22

Napoleon_23

Napoleon_24

Napoleon_25

Napoleon_26

Napoleon_28

Napoleon_29

Napoleon_30

Napoleon_31

Napoleon_32

Napoleon_33

Napoleon_36

Napoleon_37

Santon

kropkacom

Santon_03

Pagórek Santon (przez miejscowych nazywany czasami Tvaroženský kopeček) jest bez wątpienia pięknym punktem widokowym na dalszą okolicę i niedaleką miejscowość Tvarožná. Przy odpowiedniej pogodzie, ma się rozumieć. Swą obecną nazwę zawdzięcza francuskim żołnierzom, którym przypominał wzgórze Santon z Egiptu. Stara nazwa Padělek („Podróbka”) odeszła w zapomnienie.

Na wiosnę kwitną tu fiołki, potem bzy, a lato pachnie tymiankiem. Patrząc na poniższe zdjęcia oczywiście musicie trochę nadwyrężyć swoją wyobraźnię aby to wszystko zobaczyć i poczuć, bo przecież mamy dopiero wczesne przedwiośnie. Z drugiej strony zapewne przyjedziecie tu późną jesienią na rekonstrukcję Bitwy pod Austerlitz i też takich widoczków nie uznacie. Na pewno zobaczycie kaplicę z jaskrawoczerwonym dachem. Kaplica Panny Marii Śnieżnej postawiona była w roku 1832, w miejscu zniszczonej w czasie walk napoleońskich drewnianej kapliczki. Na wzgórzu Santon w czasie Bitwy Trzech Cesarzy stacjonował bowiem oddział francuskich wojsk, uzbrojony w 18 dział. Dziś na ścianach kapliczki znajdują się pamiątkowe ryciny przedstawiające francuskich generałów Claparèda i Valhuberta oraz rosyjskiego generała Bagrationa. Od roku 1988 do 2009 stała tam też kopia francuskiego działa, niestety była systematycznie niszczona, dlatego przeniesiono ją do miasteczka. Sama kaplica również stała się obiektem zainteresowania złodziei, ostatnio przed dwoma laty. Ukradziono wówczas... miedzianą kopułę. Na szczęście szybko ją odnowiono.

Santon_02

Santon_01

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci