Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Wpisy otagowane : atrakcje-dla-dzieci

Muzeum Techniki Lotniczej i Naziemniej. Lotnisko Vyskov

kropkacom

Zawsze kiedy jechaliśmy z Polski do Brna (lub odwrotnie), naszą uwagę przykuwało lotnisko w Vyškovie, z ekspozycją Muzeum Lotnictwa (a właściwie – Muzeum Techniki Lotniczej i Naziemnej (Muzeum letecké a pozemní techniky)), leżące przy trasie Vyškov – Prostějov.  Ale nigdy nie było nam ono po drodze, bo komu chciałoby się zatrzymywać w jakimś muzeum pod koniec wielogodzinnej podróży, kiedy do domu zostało troszkę ponad 50 kilometrów? Albo -  jeśli przed nami jeszcze kilkaset kilometrów ledwie co zaczętej podróży? Ale jednak za każdym razem, gdy przejeżdżaliśmy obok, zainteresowanie muzeum rosło. Do tego stopnia, że latem ubiegłego roku zdecydowaliśmy się je odwiedzić.

Ekspozycja rozłożona jest na powierzchni kilku hektarów na terenie byłego lotniska wojskowego. Początkowo był tam tylko jeden helikopter, 2 samoloty i wystawa fragmentów samolotów zestrzelonych podczas II Wojny Światowej. Dziś można tam zobaczyć samoloty myśliwskie, zwiadowcze i bombowce (27 egzemplarzy), śmigłowce (7 sztuk), silniki samolotów (13 sztuk), wojskowe wozy bojowe i transportowe (10 sztuk), armaty i działa (8 egzemplarzy), broń przeciwlotniczą (4) i wiele innych. Jest to jedna z największych ekspozycji tego typu w Czechach. Znajdą się co prawda malkontenci, którym to muzeum przypomina raczej złomowisko niż wystawę, moim zdaniem jednak nie mają racji. Stare samoloty wojskowe lepiej prezentują się w „naturalnym środowisku”, niż w błyszczących halach. A każde muzeum wojskowej techniki powinno pokazywać nie tylko doskonale odrestaurowane eksponaty, ale również to, w jakim stanie są takie skarby odnajdywane dziś, po dziesięcioleciach przebywania w ziemi lub w bagnach. I ile pracy trzeba włożyć, aby taką „stertę złomu” doprowadzić do stanu muzealnego eksponatu. W muzeum w Vyškovie zobaczymy zatem nie tylko maszyny wojskowe w lepszym lub gorszym stanie, kompletne lub częściowo wybrakowane, ale także możemy obserwować pracę ludzi, którzy swój czas poświęcają aby przywrócić eksponatom dawny blask.

Muzeum otwarte jest w okresie wakacyjnym codziennie od 9:00 do 17:00, a od kwietnia do czerwca i od września do października tylko w weekendy, w tych samych godzinach. Dorośli za wstęp zapłacą 50 koron, dzieci w wieku 6-15 lat - 20 koron.

Vyskov_muzeum_01

Vyskov_muzeum_02

Vyskov_muzeum_03

Vyskov_muzeum_04

Vyskov_muzeum_05

Vyskov_muzeum_06

Vyskov_muzeum_07

Vyskov_muzeum_08

Vyskov_muzeum_09

Vyskov_muzeum_10

Vyskov_muzeum_11

Archeopark Pavlov

kropkacom

Z końcem maja na Palawie, na obrzeżach miasteczka Pavlov, otwarto nową atrakcję turystyczną – Archeopark Pavlov. Jest to jedna z największych tego typu inwestycji na Morawach Południowych ostatnich lat, współfinansowana przez UE. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o muzeum poświęcone życiu praczłowieka z okresu paleolitu na tych terenach. Oprócz interesującej architektonicznie betonowej budowli (mającej symbolizować białe wapienne skały Palawy) znajdziemy tu więc ekspozycje z oryginalnymi materiałami wykopanymi przez archeologów na wzgórzach Palawy, różnorakie prezentacje oraz obejrzymy krótki film o życiu ludzi na Palawie w okresie wczesnej epoki kamienia łupanego (co prawda po czesku, ale z angielskimi napisami). Muzeum powstało dla uhonorowania tzw kultury pawlowskiej (link do Wikipedii) – prehistoryczne dziedzictwo tej lokalizacji zasłużyło w końcu na lepszą reprezentację i promocję.

Wstęp do Archeoparku kosztuje 90 koron, dzieci płacą połowę tej sumy. Jak na razie płaci się tylko gotówką, muzeum otwarte jest codziennie (oprócz poniedziałku). Z całym entuzjazmem, jaki towarzyszy temu miejscu, mam trochę obawy aby nie był to kolos na glinianych nogach. W dodatku – dość drogi kolos. Chociaż na Palawę co roku przyjeżdża coraz więcej turystów (w dodatku turyści tu później jeszcze wracają) nie wiem czy, będą mieli ochotę na zwiedzanie akurat muzea. Zwłaszcza, że w niedalekich Dolnich Vestonicach ekspozycja o tej tematyce już jest. Fakt, mała, ale jest. Poza tym, uważam, że wstęp do tanich nie należy, zwłaszcza dla rodziny z dziećmi. No ale cóż, trzeba to ocenić samemu, zapraszam. W najgorszym wypadku odrobinę się schłodzicie schodząc do muzealnych podziemi. W upalne lato to też bardzo fajna propozycja :)

Archeopark_011

Archeopark_03

Zapisz

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci