Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Pałac Buchlovice

kropkacom

Historia pałacu Buchlovice ściśle wiąże się z dziejami nieodległego grodu Buchlov. Ten średniowieczny gród dla mieszkającej tam szlachty okazał się z czasem za mało komfortowy i w końcu XVII wieku zdecydowano się na zbudowanie pałacu odpowiadającego „nowoczesnym” standardom. Mówi się, że bardzo mocno się do tego przyczyniła Eleonora Colonna de Fels, Włoszka, żona ówczesnego właściciela zamku, Jana Dětřicha z Petřvaldu – w średniowiecznym zamku było jej za zimno.
Budowę pałacu w stylu włoskiego baroku zakończono w roku 1707. Pałac tworzą dwa naprzeciwleżące budynki, przy czym górna część początkowo pełniła rolę gospodarczą, były tam stajnie, kuchnie i mieszkania dla służby. Pomiędzy budynkami jest dziedziniec z fontanną. W dolnym budynku, który służył od początku arystokracji, zwraca uwagę sala terrena, bogato zdobiona stiukowymi i mozaikowymi ornamentami, mieszcząca się pod główną salą i wychodząca wprost na piękny ogród.
Pałacowy ogród i park w Buchlovicach jest jednym z najważniejszych zabytków tzw historycznej zieleni w Czechach. Ogród w stylu francuskim był zakładany równolegle z budową pałacu, z powodu ukształtowania terenu rozpościera się na kilku tarasach. Przyległy park początkowo powstał w stylu francuskim, wraz ze zmianą właściciela pałacu w 1800 roku został rozszerzony o park krajobrazowy w stylu angielskim. Leopold I. Berchtold zapoczątkował dendrologiczną kolekcję w parku, botanik dr Bedřich Berchtold z kolei rozszerzył ją o egzotyczne i rzadkie drzewa, których sadzonki zwoził z wypraw po całym świecie. Dziś park zajmuje powierzchnię ok 19 hektarów.
W ogrodzie można obejrzeć wystawę fuksji, stację hodowlaną drapieżnych ptaków, piwniczkę winną z morawskimi winami, posiedzieć można w kawiarni racząc się serwowaną tam belgijską czekoladą.
Do niedawna żywym symbolem buchlowickiego parku były wolno spacerujące tam pawie. Niestety, wiosną tego roku zostało ich tylko sześć i dla ich bezpieczeństwa umieszczono je w zamkniętym wybiegu – pozostałe bowiem padły otrute przez dotąd nieznanego sprawcę.

Zwiedzać można pałac lub tylko sam park z ogrodem. Niestety, zapłacimy nie tylko za obejrzenie bogatych wnętrz pałacu, za zwiedzanie parku również pobierana jest opłata. Nie są to jednak duże kwoty, zdecydowanie warto wydać tych parę koron.

Buchlovice_01

Buchlovice_02

Buchlovice_03

Buchlovice_04

Buchlovice_05

Buchlovice_06

Buchlovice_07

Buchlovice_08

Widok z parku na zamek Buchlov:

Buchlovice_09

Buchlovice_10

Buchlovice_11

Zapisz

Willa Low-Beer

kropkacom

Budynek opisywany w niniejszym wpisie, jest związany z powstaniem willi o wiele sławniejszej i ważniejszej dla światowej architektury niż on sam. Jednak sama willa Löw-Beer, niedawno wyremontowana i należąca do Muzea Brněnska, jest również oczywiście warta odwiedzenia.

 W latach 1903-1904 przedsiębiorca Moritz Fuhrmann sfinansował postawienie secesyjnego budynku wolnostojącego przy ulicy Sadovej (dzisiaj Drobného) nad parkiem Lužánky. Autorem projektu willi był wiedeński architekt Franz von Neumann (1844 – 1905). Wewnątrz willi znajdowały się aż cztery mieszkania. Charakterystyczna była centralna hala z oświetlającym ją świetlikiem w dachu. Po śmierci Fuhrmanna w sierpniu 1913 roku, willę wraz z całą działką, na której stała, jego synowie sprzedali. Nowym właścicielem został Alfred Löw-Beer, podobnie jak Fuhrmann przedsiębiorca oraz właściciel fabryk tekstylnych. Jedna z córek Alfreda, Greta, związała się w 1928 roku z Fritzem Tugendhatem. Rok później Alfred podarował małżonkom część działki, na której stoi willa, w ramach ślubnego prezentu. Młode małżeństwo postawiło tam swój nietradycyjny, na skroś (wówczas, ale i dziś) nowoczesny i znany na całym świecie dom – wpisaną na listę UNESCO willę Tugendhat. Zarówno Greta, jak i jej ojciec długo nie cieszyli się swoimi domostwami, bo ich losy skomplikowała II Wojna Światowa. Willę Löw-Beer w roku 1940 obsadziło Gestapo. Alfredowi niestety nie udało się zrealizować planu ucieczki do Wielkiej Brytanii. Jego ciało znaleziono w pobliżu torowiska w miejscowości Stříbro, 30 kilometrów od Pilzna. Okoliczności śmierci nie zostały wyjaśnione do dziś.

Warto zaznaczyć, że w Svitávce niedaleko Boskovic znajdują się dwie kolejne wille firmowane nazwiskiem Löw-Beer – tzw. mała i wielka willa Löw-Beer. Alfred tam mieszkał przed przeprowadzką do Brna.

W ciągu dnia turyści mogą za darmo pospacerować po ogrodzie, znajdą tam kawiarnię i małą galerię. Wewnątrz willi znajduje się ekspozycja poświęcona opisywanej wyżej historii.

Low_Berrova_Vila_02

Low_Berrova_Vila_04

Low_Berrova_Vila_05

Low_Berrova_Vila_06

Low_Berrova_Vila_07

Low_Berrova_Vila_08

Low_Berrova_Vila_03

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci