Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Muzeum Techniki Lotniczej i Naziemniej. Lotnisko Vyskov

kropkacom

Zawsze kiedy jechaliśmy z Polski do Brna (lub odwrotnie), naszą uwagę przykuwało lotnisko w Vyškovie, z ekspozycją Muzeum Lotnictwa (a właściwie – Muzeum Techniki Lotniczej i Naziemnej (Muzeum letecké a pozemní techniky)), leżące przy trasie Vyškov – Prostějov.  Ale nigdy nie było nam ono po drodze, bo komu chciałoby się zatrzymywać w jakimś muzeum pod koniec wielogodzinnej podróży, kiedy do domu zostało troszkę ponad 50 kilometrów? Albo -  jeśli przed nami jeszcze kilkaset kilometrów ledwie co zaczętej podróży? Ale jednak za każdym razem, gdy przejeżdżaliśmy obok, zainteresowanie muzeum rosło. Do tego stopnia, że latem ubiegłego roku zdecydowaliśmy się je odwiedzić.

Ekspozycja rozłożona jest na powierzchni kilku hektarów na terenie byłego lotniska wojskowego. Początkowo był tam tylko jeden helikopter, 2 samoloty i wystawa fragmentów samolotów zestrzelonych podczas II Wojny Światowej. Dziś można tam zobaczyć samoloty myśliwskie, zwiadowcze i bombowce (27 egzemplarzy), śmigłowce (7 sztuk), silniki samolotów (13 sztuk), wojskowe wozy bojowe i transportowe (10 sztuk), armaty i działa (8 egzemplarzy), broń przeciwlotniczą (4) i wiele innych. Jest to jedna z największych ekspozycji tego typu w Czechach. Znajdą się co prawda malkontenci, którym to muzeum przypomina raczej złomowisko niż wystawę, moim zdaniem jednak nie mają racji. Stare samoloty wojskowe lepiej prezentują się w „naturalnym środowisku”, niż w błyszczących halach. A każde muzeum wojskowej techniki powinno pokazywać nie tylko doskonale odrestaurowane eksponaty, ale również to, w jakim stanie są takie skarby odnajdywane dziś, po dziesięcioleciach przebywania w ziemi lub w bagnach. I ile pracy trzeba włożyć, aby taką „stertę złomu” doprowadzić do stanu muzealnego eksponatu. W muzeum w Vyškovie zobaczymy zatem nie tylko maszyny wojskowe w lepszym lub gorszym stanie, kompletne lub częściowo wybrakowane, ale także możemy obserwować pracę ludzi, którzy swój czas poświęcają aby przywrócić eksponatom dawny blask.

Muzeum otwarte jest w okresie wakacyjnym codziennie od 9:00 do 17:00, a od kwietnia do czerwca i od września do października tylko w weekendy, w tych samych godzinach. Dorośli za wstęp zapłacą 50 koron, dzieci w wieku 6-15 lat - 20 koron.

Vyskov_muzeum_01

Vyskov_muzeum_02

Vyskov_muzeum_03

Vyskov_muzeum_04

Vyskov_muzeum_05

Vyskov_muzeum_06

Vyskov_muzeum_07

Vyskov_muzeum_08

Vyskov_muzeum_09

Vyskov_muzeum_10

Vyskov_muzeum_11

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • bartoszcze

    Bardzo przepraszam, ale pierwsze zdanie wskazuje, że to lotnisko jeździło z Polski do Brna lub odwrotnie.
    pozdrawiam

  • kropkacom

    Korekta wprowadzona, dzięki za zwrócenie uwagi :)

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci