Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Barokowy cmentarz w Strilkach

kropkacom

Kończy się listopad, miesiąc w którym częściej odwiedzamy cmentarze. Kilka brneńskich cmentarzy zwiedziliśmy w minionych latach, w tym roku na blogu chciałabym pokazać jeden „zamiejscowy”. Nekropolia ta znajduje się w niewielkiej miejscowości Střílky, na trasie miedzy Slavkovem a Uherskim Hradiště. Wyjątkowość tego cmentarza spoczywa (nomen omen) w tym, że jest też on zabytkiem architektury barokowej, rzadkim w skali kraju i całej Europy Środkowej.

Cmentarz w Střílkach założony był w latach 1730-1743 z inicjatywy Antonína Amanda Petřvaldskiego z Petřvaldu. Był to potomek starego morawskiego szlacheckiego rodu, który to ród miedzi innymi był właścicielem niedalekiego zamku Buchlov. Jako wykonawca testamentu jednego ze swoich przodków, Antonin miał wybudować pogrzebową kapliczkę Petřvaldskich w miejscowym kościele. Postanowił jednak podejść do zagadnienia z wielkim rozmachem i tak zamiast kapliczki powstał cmentarz. Ma on kształt nieregularnego kwadratu, który obejmuje teren około dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Dla jego powstania trzeba było usypać płaski taras na zboczu wzgórza, a że z tym usypywaniem nie oszczędzano, to na cmentarz wchodzi się po schodach. Nekropolię otacza mur z kamiennych bloków, zdobiony barokowymi ornamentami, z balustradą na której stoją rzeźby. Rzeźby po prawej stronie cmentarza symbolizują cnoty, te po lewej przedstawiają grzechy. Nad wejściem góruje posąg anioła, strażnika cmentarza, z urną. Cztery wielkie wazy symbolizują Niebo, Piekło, Śmierć i Sąd Ostateczny. Na przeciwległym końcu cmentarza znajdziemy dominującą kaplicę, równie bogato zdobioną. Autorem posągów jest Gottfried Fritsch.

Cmentarz w Střílkach był przez długie lata zaniedbany, teraz jest powoli restaurowany. Pozostaje mieć nadzieję, że funduszy na remont nie zabraknie i że będzie można go wkrótce podziwiać w całej okazałości. Oficjalnie zwiedzać go można od 1. maja do 30. września, za niewielką opłatą można skorzystać z usług przewodnika. Ponieważ jednak większość grobów jest dużo młodsza, aniżeli sam cmentarz, i odwiedzają je rodziny tam pochowanych osób, pozwalam sobie sądzić że i w okresie jesienno-zimowym można ten barokowy cmentarz obejrzeć.

121871232_2048x690

121871249_1356x2048

121871260_2048x1457

121871276_2048x1409

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci