Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Teatr Reduta

kropkacom

Reduta_07

O teatrze Reduta wspominałam już wcześniej opisując Zelny Trh, przy którym teatr stoi. Warto zobaczyć wnętrze budynku, a przy okazji przypomnieć sobie kilka ciekawych faktów. Wiemy już, że budynek Reduty uważany jest za najstarszy w Europie Środkowej budynek, w którym mieściło i mieści nadal scena teatralna. Koncertował tu miedzy innymi jedenastoletni Wolfgang Amadeus Mozart wraz ze swoją siostrą. Także tutaj w 1767 roku, po raz pierwszy w niemieckojęzycznym Brnie, wystawiono przedstawienie w języku czeskim.
Aż do osiemnastego wieku budynek Reduty mieścił tawernę, w której od czasu do czasu odbywały się przedstawienia teatralne, zanim jeszcze urządzono tam teatr z prawdziwego zdarzenia. W czasach napoleońskich był tam lazaret, budynek pełnił również rolę miejskiego targu, zajazdu czy centrum kultury. Kilkakrotnie był przebudowywany, strawiły go bowiem trzy poważne pożary. W 1993 roku teatr został zamknięty ze względu na katastrofalny stan budynku. Teatr Reduta, jaki możemy podziwiać dziś, jest zasługą udanej rekonstrukcji z lat 2000 - 2005. Specjaliści chwalili wysoką jakość rekonstrukcji oraz współczesną interpretację historii przez autorów remontu. Z jednej strony - projekt przebudowy wybrano z otwartego konkursu architektonicznego, dzięki czemu uniknięto tak popularnego dziś systemu "kto zażyczy sobie mniej pieniędzy". Architekci mogli się zatem skupić na projekcie odważnym, a nie na jak najtańszym. Z drugiej strony - autorzy dokonali gruntownych ingerencji we wnętrzach Reduty, postępując w pracach analityczną metodą: wszystko co nowe, miało się różnić od starego kształtem, materiałem i formą. Zachowano jedynie wyjątkowo wysoką jakość wykonanych rzemieślniczych prac. Główna sala teatralna została umieszczona na miejscu targowiska, z zachowaniem żeliwnych elementów konstrukcyjnych i z wykorzystaniem świetlików do doświetlenia sceny. Dojście do tej sali uwydatnia podświetlona podłoga i strop. Sala Mozarta zyskała możliwość polifunkcyjnego użycia poprzez usunięcie przestarzałej widowni. Wiele pozytywnych uwag przyniosło zaszklenie atrium, specjaliści od architektury chwalą jego nienachalny urok, minimalizm detali - według wielu, to tutaj dzieje się prawdziwy teatr, gdzie tłem jest architektura, sceną atrium a aktorami - goście teatru.
Wnętrza Teatru Reduta można obejrzeć przy okazji spektakli czy chociażby wpadając na kawę do tamtejszej kawiarni. A na przełomie lipca i sierpnia NDB urządza Letnie Zwiedzanie Teatrów, podczas którego zobaczymy miejsca w teatrze zazwyczaj ukryte przed widzami. Wejść można za kulisy, do charakteryzatorni, garderób, rekwizytorni, a także do podziemi.

Reduta_01

Reduta_02

Reduta_03

Reduta_04

Reduta_05

Reduta_06

Reduta_08

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • augustc

    Czy będą w przyszłości jakieś wpisy o okolicach Opavy i Ostravy. Mieszkam przy granicy i często bywam w tych rejonach Czech. :)

  • kropkacom

    Jeśli się trafi taki wpis to raczej tylko na zasadzie wyjątku, niestety. Taki zresztą był zamysł tego bloga aby wpisy dotyczyły Moraw Południowych. Pozdrawiam.

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci