Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Pałac Buchlovice

kropkacom

Historia pałacu Buchlovice ściśle wiąże się z dziejami nieodległego grodu Buchlov. Ten średniowieczny gród dla mieszkającej tam szlachty okazał się z czasem za mało komfortowy i w końcu XVII wieku zdecydowano się na zbudowanie pałacu odpowiadającego „nowoczesnym” standardom. Mówi się, że bardzo mocno się do tego przyczyniła Eleonora Colonna de Fels, Włoszka, żona ówczesnego właściciela zamku, Jana Dětřicha z Petřvaldu – w średniowiecznym zamku było jej za zimno.
Budowę pałacu w stylu włoskiego baroku zakończono w roku 1707. Pałac tworzą dwa naprzeciwleżące budynki, przy czym górna część początkowo pełniła rolę gospodarczą, były tam stajnie, kuchnie i mieszkania dla służby. Pomiędzy budynkami jest dziedziniec z fontanną. W dolnym budynku, który służył od początku arystokracji, zwraca uwagę sala terrena, bogato zdobiona stiukowymi i mozaikowymi ornamentami, mieszcząca się pod główną salą i wychodząca wprost na piękny ogród.
Pałacowy ogród i park w Buchlovicach jest jednym z najważniejszych zabytków tzw historycznej zieleni w Czechach. Ogród w stylu francuskim był zakładany równolegle z budową pałacu, z powodu ukształtowania terenu rozpościera się na kilku tarasach. Przyległy park początkowo powstał w stylu francuskim, wraz ze zmianą właściciela pałacu w 1800 roku został rozszerzony o park krajobrazowy w stylu angielskim. Leopold I. Berchtold zapoczątkował dendrologiczną kolekcję w parku, botanik dr Bedřich Berchtold z kolei rozszerzył ją o egzotyczne i rzadkie drzewa, których sadzonki zwoził z wypraw po całym świecie. Dziś park zajmuje powierzchnię ok 19 hektarów.
W ogrodzie można obejrzeć wystawę fuksji, stację hodowlaną drapieżnych ptaków, piwniczkę winną z morawskimi winami, posiedzieć można w kawiarni racząc się serwowaną tam belgijską czekoladą.
Do niedawna żywym symbolem buchlowickiego parku były wolno spacerujące tam pawie. Niestety, wiosną tego roku zostało ich tylko sześć i dla ich bezpieczeństwa umieszczono je w zamkniętym wybiegu – pozostałe bowiem padły otrute przez dotąd nieznanego sprawcę.

Zwiedzać można pałac lub tylko sam park z ogrodem. Niestety, zapłacimy nie tylko za obejrzenie bogatych wnętrz pałacu, za zwiedzanie parku również pobierana jest opłata. Nie są to jednak duże kwoty, zdecydowanie warto wydać tych parę koron.

Buchlovice_01

Buchlovice_02

Buchlovice_03

Buchlovice_04

Buchlovice_05

Buchlovice_06

Buchlovice_07

Buchlovice_08

Widok z parku na zamek Buchlov:

Buchlovice_09

Buchlovice_10

Buchlovice_11

Zapisz

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci