Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

ZOO Brno

kropkacom

ZOO w Brnie właśnie obchodzi sześćdziesiątą rocznicę otwarcia. Budowę ogrodu zoologicznego zaczęto w roku 1950, a publiczności udostępniono 30 sierpnia 1953 roku. O lokalizacji ZOO długo dyskutowano, ostatecznie zdecydowano się na wzgórze Mniší hora, leżące w północno-zachodniej części miasta. I właśnie dzięki tej lokalizacji brneńskie ZOO trochę się różni od innych ogrodów zoologicznych, które było mi dane zwiedzić.

ZOO Brno nigdy nie szczyciło się jakimiś unikalnymi okazami zwierząt; z początku działalności było raczej przypadkowym zbiorowiskiem mniej lub bardziej egzotycznych zwierząt, odkupywanych m.in. z cyrków. Dziś sytuacja jest o wiele lepsza, zwiedzający na pewno nie będą narzekać na brak atrakcji. „Hitem” ostatnich miesięcy są małe niedźwiadki polarne, urodzone właśnie w tym zoo, ale obejrzeć można oczywiście wiele innych zwierząt z całego świata.

ZOO jest wspaniałym miejscem na rodzinny spacer. Dzieciaki nie tylko mogą pooglądać zwierzęta w klatkach, ale również z niektórymi się pobawić, pogłaskać, na kucykach pojeździć itp. Rodzicom, którym trochę energii zabierze spacer w górę wzniesienia, ZOO oferuje odpoczynek w restauracjach czy barkach, na szczycie wzgórza jest plac zabaw dla dzieci i mały park linowy. A to wszystko całkiem niedaleko od Přehrady, na terenie parku przyrodniczego – taka okolica ma również tę zaletę, że w upalne dni oferuje przyjemne orzeźwienie.

Jeśli wystraszyłam dostatecznie tą wspinaczką na wzgórze, to już spieszę donieść o kolejnej atrakcji brneńskiego ZOO – ciuchci, którą można zwiedzić dużą część ZOO w pozycji siedzącej :)

ZOO zmaga się z niewystarczającą ilością miejsc parkingowych, plany rozbudowy parkingu są blokowane przez mieszkańców pobliskich domów - ale auto można postawić przy pobliskim OBI. A w ogóle to z centrum, spod dworca kolejowego, jedzie bezpośredni tramwaj, przystanku "Zoologická zahrada" nie da się przegapić...

Zoo01

 

Zoo03

 

Zoo11

 

Zoo13

 Zoo14

Zoo15

Zoo16

Zoo17

 

Zoo19

Zoo20

Zoo21

Zoo22

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci