Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Targi

kropkacom

Targi Brneńskie (Veletrhy Brno) należą do największych w świecie. Całkowita powierzchnia wystawowa 130000 m2 umieszcza Veletrhy Brno na 23 miejscu pod względem wielkości. Przeciętnego turysty to pewnie specjalnie nie zainteresuje, ale odbywające się tam targi mają wieloletnią międzynarodową renomę i miasto umieszcza BVV w większości swoich spotów promocyjnych. BVV to skrót od Brněnské veletrhy a výstavy (Brneńskie Targi i Wystawy), ciągle używany, mimo iż od 2001 roku oficjalną nazwą jest Veletrhy Brno. Warto więc o Targach wspomnieć i tutaj. Każdego roku odbywa się tu ok. 50 wystaw tematycznych, targów, kongresów i koncertów (występowali tu m.in. Rolling Stones). Do najliczniej odwiedzanych targów należą Autosalon Brno, Mobitex (targi meblowe i wzornictwa użytkowego), Styl i Kabo (targi mody i obuwia), targi bożonarodzeniowe, GO (targi firm turystycznych).

Pomysł stworzenia w Brnie miejsca na różnego rodzaju targi wykiełkował jeszcze za czasów monarchii Austro-Węgierskiej, jego realizacji przeszkodził wybuch I wojny światowej. Potem to projektu powrócono – pierwsze pawilony powstały już w latach 1927 – 28, ich budowę powierzono ówczesnym tuzom czeskiej i słowackiej architektury. Otwarcia dokonano w ramach obchodów 10 rocznicy powstania Czechosłowacji. W czasie drugiej wojny światowej tereny zostały poważnie zniszczone. Rozważało się nawet likwidację targów. Jednak przy sporym udziale mieszkańców miasta tereny odbudowano na tyle aby od roku 1955 odbywały się tu regularnie Międzynarodowe Targi Maszynowe. Najbardziej rozpoznawalnym jest pawilon Z z samonośną stalową kopułą o promieniu 122 metrów oraz wieża widokowa przy pawilonach G1 i G2 (widoczne na zdjęciach). Ta ostatnia jest niestety zamknięta dla zwiedzających. 

Na koniec tylko wspomnę, że Veletrhy Brno to obecnie spółka akcyjna, której głównymi udziałowcami są spółka Targi Dusseldorf (61%), miasto Brno (34%) oraz drobni akcjonariusze. I mimo kryzysu oraz zmniejszającej się z roku na rok liczby wystawców, nadal są bardzo popularne – corocznie przewinie się tam prawie milion odwiedzających.

Bvv_08

Bvv_011

Bvv_071

Bvv_091

Bvv_111

Bvv_02

Bvv_02a

Bvv_02b

Bvv_131

Bvv_20

Bvv_21

 

Bvv_081

Bvv_07

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci