Menu

Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...

... to masz niepowtarzalną szansę odkryć piękno regionu jak dotąd niedocenianego przez Polaków. Nie pożałujesz!

Brněnská přehrada - Prígl

kropkacom

O brneńskim zalewie na Svratce słyszał chyba każdy, kto przyjeżdża do Brna. Jest to ulubione miejsce rekreacyjne mieszkańców Brna i okolic, a ci z kolei wiedzą, że mają się czym pochwalić turystom. Wspomniałam o tym z resztą przy okazji wpisu o autostradzie Hitlera.

Czesi mówią na to přehrada, co w zasadzie oznacza tamę (przegrodę), ale tutaj tym terminem określany jest raczej zalew – zatem po Přehradzie pływają jachty i statki turystyczne, a w Přehradzie się kąpie. Co do kąpania – jeszcze 4 lata temu było to nie do pomyślenia, bo woda była gęsta od sinic i miała śliczny zielony kolor. Włodarze miasta doszli w końcu do porozumienia z naukowcami, jak problem rozwiązać – na początku 2009 roku wodę spuszczono (udokumentowałam – na zdjęciach niżej), trochę oczyszczono dno i zainstalowano wieże aeracyjne do zasilania wody w tlen. Po ponownym napełnieniu akwenu w 2011 r. woda zaczęła spełniać wszelkie normy; w 2012 badania wykazały, że tak czysta woda nie była tutaj nigdy – co przełożyło się na tłumy kąpiących się plażowiczów.

Sam pomysł utworzenia zalewu sięga czasów Austro-Węgierskich, realizacji doczekał się na przestrzeni lat 1936-1940. Głównym celem było zapobieganie powodziom i zapewnienie Brnu dostatku wody pitnej. Na zaporze zbudowano elektrownię wodną z turbiną Kaplana o mocy 2.88 MW. Nota bene – Viktor Kaplan był profesorem Wyższej Szkoły Technicznej w Brnie.

Od kwietnia do października po zalewie kursują statki – serdecznie polecam taki rejs. Wokół zalewu wiedzie kilka ścieżek turystyki pieszej i rowerowej, pozwalających napawać się widokami przez cały rok. Zimą akwen zamienia się w naturalne lodowisko, późną wiosną – jest areną Ignis Brunensis, międzynarodowych pokazów sztucznych ogni.

Przy samej zaporze umieszczono pamiątkową tablicę upamiętniającą obronę tamy przed wysadzeniem przez hitlerowców w kwietniu 1945 roku.

Prehrada_052

Prehrada_06

Prehrada_07

Prehrada_08

Prehrada_09

Prehrada_10

Prehrada_11

Prehrada_03

Prehrada_12

Prehrada_04

Prehrada_13

Prehrada_14

Prehrada_15

Prehrada_16

Prehrada_023

Prehrada_013

 


Wyświetl większą mapę

© Jeśli jakimś cudem dotarłeś do Brna...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci